To Top

Перейти к содержимому

Шановні відвідувачі!
Попереджаємо, що прямі посилання на сторонні ресурси (крім Фастівських),
будуть видалятися!
Можливі посилання на ЗMI та фотохостинги.

* * * * * 1 Голосов

Змієві вали фастівщини.

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 40

#1 Гость_taho_*

Гость_taho_*
  • Гости

Отправлено 01 Декабрь 2008 - 11:59

Дослідження цих величезних земляних споруд, що перетинають Київщину, завдовжки 1000 км, мало досить складну історію. А сам процес дослідження їх та історико-культурної ідентифікації, зокрема на Фастівщині, пов'язаний з неабиякими труднощами. Як відомо, перші зведені відомості про Змієві вали у працях Л. Похилевича (до нього — в І. Фундуклея та М. Максимовича) подавалися практично без польових досліджень і питання про хронологічні та історико-культурні визначення окремих насипів чи «ліній» вирішувалося довільно. Пізніше ці дані, доповнені деякими обстеженнями, опублікував В. Антонович, але й цього разу до Змієвих валів були віднесені споруди різного типу і часу, довільно відновлені неіснуючі ланки «лінії». На планах В. Антоновича відбилися його погляди щодо їх концентричності і наявності замкнутої території всередині. Після цих досліджень фахівці на довгий час втратили інтерес до валів. А дехто з них вважав дослідження земляних насипів неперспективним. Але ця обставина не заважала робити вельми довільні припущення щодо їх датування і належності. До цього питання звернулася вже наприкінці 60-х польська дослідниця Є. Ковальчик, яка на основі літературних даних і нових матеріалів аерофотозйомок та великомасштабних топографічних карт довела недостовірність схеми Антоновича, зокрема на Фастівщині, в межиріччі Унави й Ірпеня-Здвижа. Але на той час бракувало польових досліджень, це не дало змоги відтворити правдиву картину. Тоді ж таки обстежував вали на Фастівщині відомий київський аматор А. Бугай, чимало зусиль він витратив на те, щоб привернути увагу вчених до цих об'єктів. Улітку 1969 року в розвідці «фастівської ділянки» валу разом із ним взяла участь автор цих рядків і зблизька спостерігала за методикою цих досліджень. Безперечно, слід віддати належне спробі поточнити карту валів, деяким спостереженням, перш за все—щодо наявності вугілля в насипах валів. Дослідникові належить також ідея датувати вали на основі радіовуглецевого (С14) аналізу. Але поверхове обстеження їх (без розкопок) не давало можливості правильно вирішувати питання про походження вугілля і структуру валів, а також — одержати необхідну кількість проб для радіовуглецевого аналізу. Спроби А. Бугая одержати «точні» радіовуглецеві дати виявилися марними, результати — помилковими внаслідок недодержання необхідних методичних засад. На жаль, дослідник не взяв до уваги застереження фахівців щодо необхідної серійності проб, а також обов'язкової перевірки одержаних радіовуглецевих дат на основі діагностичних знахідок археологічних речей. А. Бугай наполягав на начебто «ранніх» радіовуглецевих датах (14 дат із дев'яти ліній валів, за Бугаєм, охоплювали період від II ст. до н.е. до VII ст. н.е. (!) і не відступився від цього навіть тоді, коли у розрізі Постугнянського валу було знайдено сокиру кінця X сторіччя.
Помилки А. Бугая проаналізував у своїй монографії М. Кучера. Він, окрім усього іншого, довів, що такі дати суперечать здоровому глузду, бо за цим датуванням навіть невеликі ділянки валів мали зводити сотні років, не створюючи певної системи. Який же був сенс такого будівництва?
Так, за датуванням Бугая виходило, що в межиріччі Ірпеня-Тетерева існував лише невеликий відтин валу в с. Раковині.
Вважаючи, що вали правили за кордон між окремими князівствами слов'ян, А. Бугай намагався «розвинути» схему В. Антоновича. Але ці твердження не мали жодних підстав, бо не підсилювалися ні історичними, ні археологічними матеріалами.
Радіовуглецеві аналізи А. Бугая ніколи не публікувалися в наукових виданнях, а лише в засобах масової інформації. Звісно, розголос про ці «відкриття» дезорієнтував місцевих краєзнавців, широкого читача. І навіть тепер, коли маємо ґрунтовні результати багаторічних досліджень валів експедицією Інституту археології НАНУ під керівництвом М.Кучери і його монографію, у свідомості багатьох, хто цікавиться історією, але не стежить за спеціальною літературою, зберігаються фантастичні побудови валознавця-дилетанта.
Проте було б несправедливо не віддати належне А. Бугаю. Саме він привернув увагу фахівців та широкого загалу до валів — цих видатних пам'яток фортифікаційного мистецтва і показав, що їх можна і треба досліджувати. А його помилки, хоч як це парадоксально, теж певною мірою прислужилися стимулом для організації фахових досліджень.
1974 року велика експедиція Інституту археології під керівництвом М. Кучери розпочала дослідження Змієвих валів, яке тривало до 1985 року. Були вперше проведені розкопки, вивчені їхні конструкції. Отримали (за сучасною методикою) нові радіо-вуглецеві дати, виготували карту пам'яток з точним прив'язуванням «ліній» на місцевості.
Вихід у світ монографії М. Кучери став визначною науковою подією. В його праці на основі наукової аргументації остаточно доведено, що Змієві вали споруджені у давньоруські часи.

#2 Гость_taho_*

Гость_taho_*
  • Гости

Отправлено 01 Декабрь 2008 - 22:41

[]]>Изображение]]>]]>Изображение]]>

#3 Гость_BIG_*

Гость_BIG_*
  • Гости

Отправлено 02 Декабрь 2008 - 13:50

А где это?

#4 Гость_taho_*

Гость_taho_*
  • Гости

Отправлено 02 Декабрь 2008 - 21:21

А где это?

Змиевые валы линия Фастов - Житомир( Мохначка) протяженнотью более 120 км; в районе Фастова( от Потиевки до Волицы) состояние этого фортификационного сооружения ужасное.

#5 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 07 Апрель 2015 - 18:44

Майже 7 років минуло з першого запису на цьому форумі. Тож виникає питання, хтось щось нове дізнався за весь цей час про Зміїні вали навколо Фастова?

#6 Упереджений

Упереджений

Почесний мешканець

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 638 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 10:21

Колись писав тут

http://forum.fastiv....cho-є/?p=100406

Але наслухався критики. 

Я знаю, що я нічого не знаю, а решта не знає навіть цього…

#7 Упереджений

Упереджений

Почесний мешканець

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 638 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 10:49

http://forum.fastiv....dpochinku-ch-3/

#8 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 14:57

Дякую! Перечитав. Все ж те, що за Путіївкою - то Змієві вали. Переглядав карти-схеми, місця розташування збігаються (дивився через пошуковець Гугл). Думаю з козаками-побратимами зробити невеличкий похід, поки не заросло.

#9 manhunt

manhunt

Фастівчанин - патріот

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 233 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 16:35

Дякую! Перечитав. Все ж те, що за Путіївкою - то Змієві вали. Переглядав карти-схеми, місця розташування збігаються (дивився через пошуковець Гугл). Думаю з козаками-побратимами зробити невеличкий похід, поки не заросло.

а не біля Триліс?

#10 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 18:29

а не біля Триліс?

Ні. Ось тут добре видно де це. Якраз за Гнилищем.

На

а не біля Триліс?

#11 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 18:38

Як показує Упереджений, тут добре видно:

http://forum.fastiv....-69#entry100406

Сообщение отредактировал Bureviy: 08 Апрель 2015 - 18:41

#12 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 08 Апрель 2015 - 18:48

Як я розумію, це одні із найдавніших, можливо й доісторичних споруд у Фастові (бо присутня казковість Змієві, а не якісь там Володимирові чи Карлові). Монографію я не читав, але логічно припустити, що за роки вони добряче осіли. Тобто 6-8 м (а із частоколом, можливо і всі 10) могли мати. Ось вам і вся Українська стіна:))) О, а можливо тоді просто було у моді будувати такі собі стіни. Чим довша, тим крутіша країна. Бідні китайці якось проїздом побачили у нас таку чудасію, тай давай собі мудрувать як переплюнуть! От, бідолахи, їм з рельєфом не пощастило!

#13 Упереджений

Упереджений

Почесний мешканець

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 638 сообщений

Отправлено 10 Апрель 2015 - 12:21

Переглядав карти-схеми, місця розташування збігаються (дивився через пошуковець Гугл). 

Ну, всякі гугли беруть дані з відкритих джерел. Так що тут кругова порука. Це не джерело.

#14 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 10 Апрель 2015 - 15:32

Ну, всякі гугли беруть дані з відкритих джерел. Так що тут кругова порука. Це не джерело.

Я мав на увазі: Гугл, зображення... Коротше одне із посилань:

http://www.marazm.or...avo/51_214.html

#15 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 12 Апрель 2015 - 20:44

Сьогдні із другом здійснив пішу прогулянку по спині Змієвого валу! Чесно кажучи, він вражає своїм масштабом! Ми насправді мало що про них знаємо. Це була фортифікаційна споруда із ровом зі сторони Триліс-Волиці, який можливо був заповнений водою. І про цю споруду я щось не зустрічав згадок у літописах. Місцями натикалися на ями: деякі схожі на землянки, деякі на залишки чорних археологів або науковців. Ми, фастівчани, жодним чином не усвідомлюємо, що це для нас насправді, ось ці наші місцеві піраміди та стоухенджі...

• manhunt это нравится

#16 manhunt

manhunt

Фастівчанин - патріот

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 233 сообщений

Отправлено 14 Апрель 2015 - 19:46

Сьогдні із другом здійснив пішу прогулянку по спині Змієвого валу! Чесно кажучи, він вражає своїм масштабом! Ми насправді мало що про них знаємо. Це була фортифікаційна споруда із ровом зі сторони Триліс-Волиці, який можливо був заповнений водою. І про цю споруду я щось не зустрічав згадок у літописах. Місцями натикалися на ями: деякі схожі на землянки, деякі на залишки чорних археологів або науковців. Ми, фастівчани, жодним чином не усвідомлюємо, що це для нас насправді, ось ці наші місцеві піраміди та стоухенджі...

а можете на гугл-карті показати де саме він проходить, карту по ссилці дивився (до речі аваст свариться на вірус) але там масштаб ...

#17 Упереджений

Упереджений

Почесний мешканець

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 638 сообщений

Отправлено 14 Апрель 2015 - 21:28

http://wikimapia.org...893563&z=16&m=b

https://www.google.c...41497,17z?hl=uk

А на карті ось від Потіїївки до Півнів, але збоку, щоб ворог не знайшов:

m-35-072.jpg

• manhunt это нравится

#18 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 14 Апрель 2015 - 21:36

Ось іще варіант:

https://www.google.c...=!3m1!1e3?hl=uk

Внизу серед світлин вибираєте Змійовий вал і Гугль підскаже:)

Складається враження, що ця частина валу збереглася завдяки лісові, адже на полях його, скоріш за все, розорали. Шкода. Можливо більш ретельні пошуки на околицях нашого міста дозволять віднайти й інші частини.

• manhunt это нравится

#19 Упереджений

Упереджений

Почесний мешканець

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 638 сообщений

Отправлено 15 Апрель 2015 - 14:48

Так отож. Покаже мою фотку. А хотілося б альтернативних авторів.

#20 Bureviy

Bureviy

Добрий фастівчанин

• Пользователи
  • PipPip
  • 56 сообщений

Отправлено 15 Апрель 2015 - 17:27

Так отож. Покаже мою фотку. А хотілося б альтернативних авторів.

:))) Респект!!!

Ось, знайшов сьогодні (сокирку під лавкою):

http://zmievi-valy.in.ua/

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 анонимных

Выпускные альбомы для детского сада и школы