To Top

Перейти к содержимому

Фотография
* * - - - 1 Голосов

Правда вона гірка

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 14

#1 clannad

clannad

Вшанований громадянин міста

• Модератори
  • PipPipPipPipPip
  • 1 468 сообщений

Отправлено 12 Май 2009 - 17:18

Правда вона гірка

]]>Изображение]]>

Продовжую розмову на тему: «Голда Меїр – фастівчанка», розпочату в попередньому числі газети. Не отримавши підтримки від нової влади щодо співпраці (Галина Поліщук, вона ж нині ГВС «голова в спідниці» відказала мені таке: «Іди до своїх євреїв і хай вони тобі допомагають»). Я пішов до своїх друзів, до Володимира Рафаїловича Борошенка за порадою, за інформацією про Голду. Пропоную зміст розмови.

В.Р.: Моя мама Мося народилася в 1897 році на рік раніше за Голду Меїр. Вона мені говорила, що наша Голда народилася в Фастові. Це я чув від неї.
Я колись у Києві випадково купив книгу за авторством Голди Меїр. Прочитав. Там написано: «Що я (Г.М.) народилась у Києві». Але скажу таке: я теж був і проживав недовгий час в Ізраїлі. І коли євреї, з’їхавшись з усього світу в Ізраїль, запитували звідки я приїхав, я не говорив, що я з Фастова. Бо хто знає той Фастів, чи Мотовилівку, чи Триліси. Я говорив – я з Києва.
Певно так і Голда написала. І ні один єврей не сказав би по-іншому. Згідно тієї книги вона жила і в Києві і в Фастові. У Фастові 3 роки. Хто такий був її батько Маше Мабович? Він родом з Фастова. У нього тут були друзі. У 1959 році мої соплемінники мені говорили про те, що він був дуже бідним, аж світився. Навіть жити не було де, то й ночував у синагозі. І його взяли на службу у царську армію. Про це я писав у листі до газети «Перемога», якого газета «Позиція» передрукувала минулим числом.
В 1901 році Голда з батьками виїздить у Білорусію у м. Пінськ до своїх родичів по материній лінії, а її батько емігрує в Америку. А вже через шість років забирає туди і всю сім’ю. Це був 1906 рік.
Мамин батько товаришував з Маше Мабовичем в дитинстві.

Ред.: Володимире Рафаїловичу! Я ось вас слухаю і мені здається, що це говорите не ви, а наша історія. Дай вам Боже ще років і років…

В.Р.: На все воля Господня. Слухайте далі. Жив у Фастові Саша Коник. Він працював на заводі «Червоний жовтень». Він мав свого рідного дядька і він теж жив у Фастові. І тоді у 1959 році, коли я спілкувався із Сашею, його дядькові було десь за 90 років. Тобто він народився можливо в 1867-1868 роках. І він повторював ті події, розповідав і про Маше Мабовича, і про батька моєї мами. Дружив він з ними. І я знаю, де жив старий Коник. Ось тут, де тепер базар по вул. Соборній.
А ще жив у Фастові Еля Рабинович по вул. Васильківській, де жив і Саша Коник. Він працював бухгалтером у райспоживспілці. Він тоді мені говорив: «Шо вы мне говорите? Я дружил с Мабовичами». Старий був чоловік, але пам’ятав. Його дядько – брат відомого у світі єврейського письменника Соломона Рабиновича (Шолома Алейхема).

Ред.: Того самого Шалома?

В.Р.: Того самого.

Ред.: Чекайте, мене в піт кидає від ваших спогадів. То це через ваших земляків Фастів міг би стати туристичною Меккою і називатися не Фастовом а нью-Фастовом!

В.Р.: Ой, Анатолію, шо вам сказать… Отож, коли Соломон Рабинович їхав на роботу в Білу Церкву з Києва, а вірніше із Боярки, то поїзд ішов тільки до Фастова. І вже через 3-5 годин рушав далі. Тож він виходив на вокзалі і заходив до свого двоюрідного брата. А Еля Рабинович був двоюрідним братом Шолома Алейхема. Ось так.
Ще кілька слів про мою маму. Її дівоче прізвище - Аксель Род.

Ред.: Майже, як у революціонера-меншовика часів російської революції.

В.Р.: Не майже, а того самого.

Ред.: …?! …мовчу і плачу… З ким розмовляю?

В.Р.: Пейса Аксель Род – той самий, родом з Фастова і він є дядьком моєї мами. Аксель Род разом і Мартовим і Плехановим відійшли від групи революціонерів Леніна і створили фракцію меншовиків. Після революції Ленін (по материній лінії – Бланк) помилував Мартова, бо дружив з ним. А Аксель Рода розстріляли. Ось таке моє коріння…

Ред.: Як по совітським міркам, то ви є дитиною ворогу народу. А по теперішнім – син героя, учасник боротьби із ленінсько-сталінським режимом. Горжусь шо знаю вас. Щиро!

В.Р.: Хто мене підтримував і знав про історичне минуле Голди Меїр, це Елла Аронівна Шейнфайн, колишня голова Єврейського товариства Фастова.

Коли я їй говорив, що наша Голда народилась у Фастові, то вона підтверджувала, що чула про те від своїх батьків, від старих євреїв. Шкода, що серед нинішніх українських євреїв знайшлися «історики», які захотіли від цієї історії «шото иметь». Тому і придумали міф київського родоначалля Голди. Навіть назвали і вулицю Басейну в Києві та умовний дворик місцем колибелі нашої фастівчанки.
Не буду називати імені того горе-історика, який плівся у хвості за Кучмою, вішав тому локшину на вуха буцім то Голда ходила під тією аркою будинку і проживала там, де тепер пустир. З пустого і нічого доброго не придумаєш. Говорив те і дітям Голди, які про Україну і Київ лише чули. Тому тепер і маємо брехливу історію ніби Меїр є колишньою киянкою. Як кажуть, гроші не пахнуть. А будинок, де пройшли перші роки Голди стоїть і нині по провулку Горького у місті Фастові. Там жив раніше Ілля Солодар - фастівський лікар-терапевт.

О.М. Якобі: Я знав Іллю Солодаря. Він 1932 року народження і був соучнем моєї двоюрідної сестри. Він довгий час із дружиною працював у залізничній лікарні, а років 15 тому вони виїхали в Ізраїль.

В.Р.: Коли сім’я Мабовичів виїхала в Америку, їх будинок зайняв батько Іллі Солодаря. В роки війни вони виїхали в Середню Азію і він там (старий Солодар) помирає. Його старший брат Муся загинув на фронті. Мама Солодар і малий Іллюша після війни повертаються у Фастів. Та мене не полишає думка про неправду щодо будинку у Києві, де ніби проживала Меїр. Ну хто б бідному єврею, столяру дозволив під час репресій царського режиму щодо євреїв проживати у великих містах Росії та купити будинок у центрі Києва? І за які гроші, коли той був бідним євреєм?

Ред.: Володимир Рафаїлович! Хочеться це комусь чи ні, але Фастів навіть у не такому вже й далекому минулому був єврейським містечком. Це вже сьогодні тут проживає біля сотні єврейських сімей. А були й синагоги, єврейські школи.

В.Р.: Я пригадую, коли мене малого у 1936 році мати привела до школи, де зараз стара школа №2. І сказала: «Ти будеш тут, Володька, вчитися». А з школи вибігали діти євреї і все говорили на мові «ідиш». То було…
Ред.: На цьому розмова скінчилася. Але я буду її продовжувати з друзями Володимира Рафаїловича і далі. І робитиму те задля відновлення історичної справедливості, правдивої історії. «Історію не можна змінити, - писав Пантелеймон Куліш. – Треба лише мати відвагу, щоб пізнати правду, аби спробувати змінити гірку реальність».
Важкою була для українського народу та гірка правда історії. Для єврейського народу теж. В чомусь ми навіть схожі. Може десь по трагізму, фатальності подій. Тож чому ми маємо нехтувати минулим часом? Як на мене, хай би існував у нашому, на сьогодні ще такому задрипаному місті Фастові, музей-садиба фастівчанки Голди Меїр. Та розмістити в ньому нинішнє єврейське товариство Фастова. Хай живе там, опікується музеєм. А влада хай допомагає. Це ж наша Історія, це наш шлях до духовного зростання.

Розмову вів Анатолій Корчак

Газета "Позиція", № 5, травень 2009 року
  • ancetteAnat это нравится

#2 Гость_kuzelk@_*

Гость_kuzelk@_*
  • Гости

Отправлено 12 Май 2009 - 20:28

Галина Поліщук, вона ж нині ГВС «голова в спідниці» відказала мені таке: «Іди до своїх євреїв і хай вони тобі допомагають».

В мене великі сумніви щодо такого вислову з боку Галини Поліщук. Вона інтелігентна людина і так сказати не могла.

Як на мене, хай би існував у нашому, на сьогодні ще такому задрипаному місті Фастові, музей-садиба фастівчанки Голди Меїр. Та розмістити в ньому нинішнє єврейське товариство Фастова. Хай живе там, опікується музеєм. А влада хай допомагає.

І всім буде щастя в "такому задрипаному місті Фастові" :friends:

Сообщение отредактировал kuzelk@: 12 Май 2009 - 20:29

#3 borisovich

borisovich

The simple administrator

• Главные администраторы
  • PipPipPipPipPip
  • 13 718 сообщений

Отправлено 12 Май 2009 - 20:38

В мене великі сумніви щодо такого вислову з боку Галини Поліщук. Вона інтелігентна людина і так сказати не могла.

Я вообще в шоке! Если бы я не знал её многие годы, может, и поверил бы. Спрошу обязательно. Это ужас какой-то. В борьбе за кресло, впрочем, и не такая грязь используется
Omnia mea mecum porto

#4 Гость_kuzelk@_*

Гость_kuzelk@_*
  • Гости

Отправлено 12 Май 2009 - 20:47

Я вообще в шоке! Если бы я не знал её многие годы, может, и поверил бы. Спрошу обязательно. Это ужас какой-то. В борьбе за кресло, впрочем, и не такая грязь используется

Зачем тогда эту грязь на форуме держать? Может статья для этого и писалась.

Сообщение отредактировал kuzelk@: 12 Май 2009 - 21:33

#5 Гость_Berik_*

Гость_Berik_*
  • Гости

Отправлено 13 Май 2009 - 07:26

Держитесь, скоро выборы, всех снести может напором этого всего

#6 Гость_Хитрый Лис_*

Гость_Хитрый Лис_*
  • Гости

Отправлено 13 Май 2009 - 07:42

Зачем тогда эту грязь на форуме держать? Может статья для этого и писалась.

Ну так, на то и форум, чтобмогли всякие мнения проходить

#7 batyshka

batyshka

• Модератори
  • PipPipPipPipPip
  • 1 991 сообщений

Отправлено 13 Май 2009 - 11:58

Держитесь, скоро выборы, всех снести может напором этого всего

берик, может хоть ты скажешь когда эти выборы будут))))

#8 Гость_Berik_*

Гость_Berik_*
  • Гости

Отправлено 13 Май 2009 - 12:24

пожже, это пока что секрет :friends:

#9 borisovich

borisovich

The simple administrator

• Главные администраторы
  • PipPipPipPipPip
  • 13 718 сообщений

Отправлено 14 Май 2009 - 07:27

Только что общался по телефону с Галиной Фёдоровной. Вот что она мне коротко объяснила. С паном-товарищем Корчаком она пересеклась на лестничной клетке своего дома. Он стал рассказывать, что необходимо в Фастове установить памятник, то ли Голде Меир, то ли кому-то ещё (я не стал выяснять), она в ответ ему объяснила, что заниматься нужно реальными делами, а не пиаром себя любимого. Она только что приехала с места захоронения евреев возле 4-й школы, где коммунальные службы по её распоряжению приводили в порядок это место (кстати, по просьбе еврейской громады, с которой она сотрудничает уже не один год), впрочем, как и другие памятные места в Фастове. На его грязные инсинуации в его же газете, реагировать она не собирается. Караван-то идёт!
Что касается еврейской громады Фастова, то я сам свидетель хорошего и плодотворного культурного общения, как музея, так и музыкальной школы. Проводились и вечера, и музыкальные коллективы давали свои концерты, и Владимир Рафаилович Борошенко активно участвовал (и участвует) в культурной жизни города. Так что, как я и предполагал – это предвыборная агитация, впрочем, как и положено у нас,- довольно грязноватая
Omnia mea mecum porto

#10 df

df

• Пользователи
  • PipPipPipPipPip
  • 2 796 сообщений

Отправлено 14 Май 2009 - 10:15

это предвыборная агитация, впрочем, как и положено у нас,- довольно грязноватая

Зря вы мой пост в таком случае удалили, надо было просто слово на ж заменить на более политкорректное :friends:

#11 borisovich

borisovich

The simple administrator

• Главные администраторы
  • PipPipPipPipPip
  • 13 718 сообщений

Отправлено 14 Май 2009 - 14:30

Зря вы мой пост в таком случае удалили, надо было просто слово на ж заменить на более политкорректное :friends:

Вы же уважаете Правила? Восстановите свой пост, но без того, за что я его удалил
Omnia mea mecum porto

#12 df

df

• Пользователи
  • PipPipPipPipPip
  • 2 796 сообщений

Отправлено 14 Май 2009 - 14:55

Та не надо, чорт с ним, с товарищем-паном.

#13 borisovich

borisovich

The simple administrator

• Главные администраторы
  • PipPipPipPipPip
  • 13 718 сообщений

Отправлено 14 Май 2009 - 15:02

Та не надо, чорт с ним, с товарищем-паном.

:smile: Не поминайте нечистого к вечеру, а то ещё и объявится :friends:
Omnia mea mecum porto

#14 Гость_taho_*

Гость_taho_*
  • Гости

Отправлено 14 Май 2009 - 15:20

Она только что приехала с места захоронения евреев возле 4-й школы, где коммунальные службы по её распоряжению приводили в порядок это место (кстати, по просьбе еврейской громады, с которой она сотрудничает уже не один год), впрочем, как и другие памятные места в Фастове.

А где это захоронение евреев возле 4-й школы? Какой памятник Голде?

#15 tor5

tor5

• Пользователи
  • PipPipPipPipPip
  • 1 079 сообщений

Отправлено 15 Май 2009 - 09:57

Скорее, не за СШ №4, а за военным городком.Чтобы попасть туда, нужно зайти в проулок с южной стороны 4 школы,затем свернуть налево, потом направо - после 50 метров проулок плавно "перейдет" в яр и с правой стороны(почти в болоте) можно будет увидеть бетонные плиты.Еще осенью там были сплошные заросли...

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 анонимных

Rambler's Top100    Рейтинг@Mail.ru